Koordynator Izby Przyjęć:
lek. Przemysław Wołowiec
Pielęgniarka Koordynująca: mgr piel. Beata Parka - specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego
Kontakt:
Izba Przyjęć: 14 64 43 300
Dyżurka lekarska Izby Przyjęć: 14 64 43 304
Pielęgniarka Koordynująca: 14 64 43 282
Rejestracja: 14 64 43 222
e-mail: izba@zozdt.pl
Izba Przyjęć Ogólna:
Izba Przyjęć mieści się w przebudowanej i dostosowanej do najwyższych standardów budynku szpitala z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia zostały zaprojektowane z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pacjentów. Świadczenia udzielane są całodobowo.
Specyfiką pracy Izby Przyjęć jest podejmowanie działań w stanach nagłego zagrożenia życia oraz przyjmowanie chorych do szpitala. Dla chorych ambulatoryjnych posiadamy salę obserwacyjną, izolatkę dla pacjentów z podejrzeniem choroby zakaźnej . Wykonywana jest konsultacja przez specjalistów zatrudnionych na oddziałach szpitalnych.
W nowoczesnej klimatyzowanej sali reanimacyjno-zabiegowej podejmowane są działania reanimacyjne, zaopatrywanie ran, zakładanie opatrunków gipsowych. Pacjentom Izby Przyjęć udzielana jest pomoc medyczna w stanie zagrożenia zdrowia i życia w oparciu o najnowsze standardy medycyny ratunkowej i dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostyki m.in pracowni tomografi komputerowej, ultrasonografii, RTG, pracowni analitycznej.
Izba Przyjęć jest wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny (kardiomonitor LP15 z funkcją teletransmisji , respirator, defibrylator, pompy infuzyjne, aparat EKG, USG typu FAST , urządzenie do mechanicznego uciskania klatki piersiowej Lukas 3 )
W Izbie przyjęć pracuje 15 pielęgniarek które posiadają certyfikowane kursy ACLS (Advanced cardiac life support), PALS (Pediatric Advanced Life Support) specjalizacje z medycyny ratunkowej, specjalizacje w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Pielęgniarka obejmuje opiekę nad pacjentem zgłaszającym się do izby przyjęć. Dokonuje wstępnego rozpoznania stanu zdrowia pacjenta, przekazuje informację lekarzowi dotycząca wstępnej diagnostyki, wykonuje zlecenia lekarskie i badania. Zapoznaje się z dokumentacją pacjenta, słucha jego wypowiedzi, a także obserwuje go przez cały pobyt na Izbie Przyjęć, udzielając wsparcia psychologicznego. Pielęgniarka IP postępuję zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dba o bezpieczeństwo pacjenta współpracuje z rodziną lub opiekunem pacjenta. Pielęgniarka zawsze kieruje się dobrem pacjenta, szanuje jego godność i autonomię, okazuję zrozumienie dla różnic światopoglądowych i kulturowych oraz empatii w relacji z pacjentem i jego rodziną.
W Izbie Przyjęć pracują lekarze specjalizujący się w wielu dziedzinach medycyny tj. choroby wewnętrzne, ortopedia, chirurgia ogólna, anestezjologia oraz medycyna rodzinna co zapewnia szeroki zakres świadczonej opieki dla pacjentów. Zespół lekarski w sposób ciągły dąży do poszerzania swoich kompetencji mając na celu poprawę jakości świadczonych usług w Izbie Przyjęć.
Pogotowie Ratunkowe:
Pogotowie Ratunkowe posiada dwa zespoły podstawowe wyjazdowe w składzie 2 osobowym, w których pracują osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych- ratownik medyczny, oraz jeden Zespół Wyjazdowy Transportowy w składzie 2 osobowym.
Ratownik medyczny w ZRM w ZOZ w Dąbrowie Tarnowska – to osoba, która ukończyła 3-5 letnie studia wyższe I lub II stopnia na kierunku ratownictwo medyczne albo dwuletnią szkołę policealną i uzyskała tytuł ratownika medycznego. Każdy ratownik medyczny pracujący w ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej posiada kurs KDRM, a także kursy specjalistyczne : ALS (Advanced Life Support) , EPLS ( EuropeanPediatric Life Support ), ITLS (International Trauma Life Support). ACLS (Advanced cardiac life support), PALS (Pediatric Advanced Life Support). Każdy z tych kursów zakończony był egzaminem i uzyskaniem certyfikatu.
Zespoły ratownictwa medycznego stacjonują :
– Szczucin ul. Kościuszki 32.
– Dąbrowa Tarnowska ul. Szpitalna 1.
– karetka transportowa z wyposażeniem Dąbrowa Tarnowska ul. Szpitalna 1.
Pogotowie Ratunkowe posiada cztery nowe ambulanse Mercedes Benz Sprinter .Nasze ambulanse typu P i C – to najwyższa klasa wśród karetek wyposażonych zgodnie z wszystkimi normami przewidzianymi dla karetek Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego. Zespoły Ratownictwa Medycznego wyposażone są w najnowszej generacji sprzęt do ratowania życia i zdrowia.
Ambulanse wyposażone są m.in. w nosze najnowszej generacji, bardzo dobrze zabezpieczające leżącego na nich pacjenta, a także w sprzęt ratujący życie, między innymi defibrylator, który posiada funkcję ciągłego pomiaru ciśnienia krwi tętniczej, pulsoksymetr – urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Karetki wyposażone są w pompę infuzyjną ,wideo laryngoskop, krzesełko kardiologiczne, deskę ortopedyczną, urządzenie do mechanicznego uciskania klatki piersiowej Lukas 3 a także system unieruchamiający do bezpiecznego transportu dzieci na noszach typu KIDDY. Nowoczesny system teletransmisji umożliwia ZRM przesyłanie zapisu EKG do pracowni hemodynamiki , co poprawia leczenie pacjentów z zawałem mięśnia sercowego.
Medyczne czynności ratunkowe, które mogą być wykonywane samodzielnie przez ratownika medycznego i pielęgniarkę systemu:
- Ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych.
- Układanie pacjenta we właściwej pozycji uzależnionej od stanu pacjenta lub odniesionych obrażeń.
- Podjęcie i prowadzenie podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych i dzieci.
- Bezprzyrządowe przywracanie drożności dróg oddechowych.
- Przyrządowe przywracanie i zabezpieczanie drożności dróg oddechowych.
- Odsysanie treści z dróg oddechowych.
- Podjęcie tlenoterapii biernej lub wspomagania oddechu lub wentylacja mechaniczna.
- Intubacja dotchawicza w nagłym zatrzymaniu krążenia.
- Defibrylacja zautomatyzowana lub ręczna na podstawie EKG.
- Wykonanie i ocena zapisu EKG.
- Wykonanie przezskórnej elektrostymulacji serca w bradyarytmiach oraz kardiowersji w tachyarytmiach, w przypadku pacjentów niestabilnych hemodynamicznie.
- Monitorowanie czynności układu oddechowego i układu krążenia nieinwazyjnymi metodami.
- Kaniulacja żył obwodowych kończyn górnych i dolnych oraz żyły szyjnej zewnętrznej (polega na założeniu wenflonu do żyły).
- Wykonanie dojścia doszpikowego przy użyciu gotowego zestawu.
- Podawanie leków drogą dożylną, domięśniową, podskórną, dotchawiczą, doustną, doodbytniczą i wziewną oraz doszpikową, przy użyciu gotowego zestawu.
- Odbarczenie odmy prężnej drogą nakłucia jamy opłucnowej.
- Oznaczanie poziomu parametrów krytycznych z użyciem dostępnego sprzętu, w tym w szczególności: poziomu glukozy w surowicy, elektrolitów w surowicy, badania gazometrycznego krwi włośniczkowej.
- Opatrywanie ran, tamowanie krwotoków, unieruchamianie złamań, zwichnięć i skręceń, unieruchamianie kręgosłupa ze szczególnym uwzględnieniem odcinka szyjnego.
- Odebranie nagłego porodu w warunkach pozaszpitalnych.
- Segregacja medyczna.
- Podejmowanie działań zabezpieczających w celu ograniczenia skutków zdrowotnych zdarzenia.
- Podawanie koncentratów czynników krzepnięcia oraz desmopresyny w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, z zasobów własnych chorego.
- Przygotowanie pacjenta i opieka medyczna podczas transportu.
- Podawanie leków.
Wszystkie ambulanse wyposażone są w moduł GPS, który ułatwia dyspozytorowi medycznemu szybsze zadysponowanie ZRM do pacjenta. Karetki dysponowane są przez nowoczesną Skoncentrowaną Dyspozytornię nr 2 w Tarnowie.
W celu podnoszenia jakości świadczonej opieki pracownicy Pogotowia Ratunkowego i Izby Przyjęć ustawicznie pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności. W Maju i Czerwcu 2025r dla personelu pogotowia ratunkowego odbędą się certyfikowane kursy Advanced Life Support, International Trauma Life Support., European Pediatric Life Support
20-23.09.2017 r. ZRM z Dąbrowy Tarnowskiej brał udział w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i zajął wysokie 11. miejsce na 50 zespołów z całej Polski.
19-21.06.2018 w Podkarpackich Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym ZRM w Dąbrowy Tarnowskiej zajął 2 miejsc.
19 czerwca 2019 roku w Tarnowie odbyły się Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym, gdzie ZRM z Dąbrowy Tarnowskiej zajął 1. miejsce.