KIEROWNIK ODDZIAŁU:

Dr n. med. Maria Radziszewska

Specjalista Pediatra

Specjalista Nefrolog

Image module

„Oddział ma 50 letnią tradycję.
Dla instytucji to okres umiarkowanie długi,
ale jednak to już historia,
którą tworzą i kształtują kolejni ludzie z nią związani”.

Pierwszym ordynatorem oddziału był Dr Mieczysław Raczyński, w latach 1966-1979 Dr Władysław Gronowski. Obecnie oddział liczy 18 łóżek, w oddziale oprócz lekarzy pediatrów i lekarzy rezydentów pracują specjaliści – alergolog, nefrolog, laryngolog oraz neonatolog.

Telefony:

Kierownik:                   14 64 43 203

Dyżurka lekarska:        14 64 43 270

Dyżurka pielęgniarska: 14 64 43 279

 

Lekarze Oddziału:

 • Joanna Podhajny – Z-ca Ordynatora, specjalista pediatra, specjalista alergolog
 • Jadwiga Szumlańska- Dorosz –lekarz  specjalista pediatra, specjalista medycyny rodzinnej
 • Dorota Pleśniar – lekarz specjalista pediatra
 • Maria Dyrkacz – lekarz specjalista pediatra, specjalista neonatolog
 • Katarzyna Micek – lekarz specjalista pediatra
 • Maria Kasprzyk – lekarz specjalista pediatra
 • Marta Kopeć – lekarz specjalista otolaryngolog
 • Krzysztof Okas – lekarz specjalista pediatra
 • Felicja Mejer- Boryczka – lekarz specjalista pediatra
 • Marta Kaczówka – lekarz rezydent
 • Katarzyna Zygmunt – lekarz rezydent
 • Patryk Czerwony – lekarz rezydent
 • Monika Samborska – lekarz rezydent
 • Klaudia Ostrowska – lekarz rezydent

Pielęgniarka Koordynująca Oddziału

mgr piel. Katarzyna Juzba

Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego

Image module

Pielęgniarki:

3 pielęgniarki posiadające specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego

 • Wójcik Dorota
 • Wałaszek Bogusława
 • Zawilińska Lucyna

1 pielęgniarkę posiadające tytuł magistra pielęgniarstwa

 • Barabasz Jadwiga

6 pielęgniarek posiada licencjat pielęgniarstwa

 • Wałaszek Bogusława
 • Świątek Małgorzata
 • Dynak Marzena
 • Zawilińska Lucyna
 • Madura Halina
 • Przybyło Urszula

W 2003 roku otrzymaliśmy wyróżnienie za stworzenie oddziału przyjaznego dzieciom i rodzicom

Z okazji 50 – lecia Oddziału lekarze Dr n. med. Maria Radziszewska oraz Lek. Joanna Podhajny zostały uhonorowane przyznaną przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego odznaką Bene Meritus.

Oddział wyposażony jest w nowoczesny sprzęt monitorujący, aparat USG Philips Affiniti 70G, aparat EKG przystosowany do wykonywania badań w różnym wieku, sprzęt do wykonywania badania EKG metodą Holtera oraz całodobowego zapisu ciśnienia tętniczego. Ponadto posiadamy sprzęt do obiektywnego badania słuchu u dzieci – Tympanometr i Audiometr kliniczny.

W codziennym użytku są pompy infuzyjne strzykawkowe i objętościowe, pulsoksymetry oraz nebulizatory.

W Oddziale poza diagnostyką i leczeniem schorzeń infekcyjnych wykonujemy pełną diagnostykę nefrologiczną, alergologiczną, nieinwazyjną kardiologiczną, laryngologiczną – w tym obiektywne badanie słuchu u niemowląt i dzieci. Mamy możliwość wykonania USG jamy brzusznej, stawów biodrowych, tarczycy oraz węzłów chłonnych oraz echoencefalografię i echokardiografię, korzystamy z nowoczesnej pracowni RTG, pracowni Tomografii Komputerowej, Rezonansu Magnetycznego. W szpitalu funkcjonuje Pracownia Analityki i Serologi z bankiem krwi, wykonująca pełny zakres podstawowych badań analitycznych i biochemicznych oraz badań serologicznych, hormonalnych i immunologicznych. Korzystamy również z Pracowni Mikrobiologii, wykonującej badania mikrobiologiczne.

Rodzice hospitalizowanych dzieci mają możliwość przebywania z dzieckiem przez całą dobę, uczestniczą w procesie leczenia i rehabilitacji, są edukowani w postępowaniu z dziećmi w przypadku chorób przewlekłych.

Tworzenie przyjaznej atmosfery i poziom świadczonych usług w dużej mierze zależy od zespołu pielęgniarek i w naszym Oddziale i jest on realizowany z dużą odpowiedzialnością i poświęceniem, czego dowodem są opinie wyrażane przez rodziców naszych pacjentów.

Zespół lekarzy i pielęgniarek pracujących aktualnie w Oddziale zapewnia leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną i stale podnosi swoje kwalifikacje. Staramy się zindywidualizować podejście do pacjentów, maksymalnie zmniejszyć stres pobytu w szpitalu i zapewnić rodzicom jak najlepsze warunki przebywania z dzieckiem w Oddziale.

W 2011 roku upłynęło 50 lat istnienia Oddziału Dziecięcego w Dąbrowie Tarnowskiej. z tej okazji 28.05.2011r. odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane przez koło PTL, które swoją obecnością zaszczycili:

Starosta Dąbrowski – mgr Tadeusz Kwiatkowski

Z-ca Burmistrza – mgr Marek Minorczyk

Prezesi Firm: Bruk-Bet – Krzysztof Witkowski

TANKPOL – Roman Mosio

Les-Drób – Jerzy Piotrowski

Właściciel Firmy w USA – Andrzej Mendala.

W spotkaniu uczestniczyli Goście Honorowi:

Prof. UJ dr hab. med. Andrzej Rudziński

Dyrektor USD CMUJ – doc. dr hab. med. Maciej Kowalczyk

Prezes Zarządu Okręgowego PTL dr med. Antoni Sydor

Dyrekcja Szpitala – mgr Teresa Kopczyńska

lek. med. Waldemar Weryński

mgr inż. Łukasz Węgrzyn

Przypomniano historię oddziału, lekarzy którzy ten oddział organizowali, lekarzy którzy przyczynili się do jego unowocześnienia i poprawy możliwości diagnostycznych a poprzez ciągłe doskonalenie zawodowe, do poprawy poziomu świadczeń.

Serdeczne podziękowania skierowano do Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy oraz do Przedsiębiorców tego regionu za wieloletnią pomoc finansową przy zakupie zprzętu medycznego oraz pracach remontowych.

Rangę spotkania podkreśliły wykłady Prof. UJ dr hab. med. Andrzeja Rudzińskiego wieloletniego Konsultanta wojewódzkiego ds. Pediatrii oraz Dyrektora Instytutu Pediatrii doc. dr hab. med. Macieja Kowalczyka.

Prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego dr med. Antoni Sydor wręczył Odznaki Zarządu Głównego PTL „Bene Meritus”: Ordynatorowi Oddziału Dziecięcego – dr n.med. Marii Radziszewskiej i Z-cy Ordynatora – lek. med. Joannie Podhajny a lek. med. Czesławowi Nastalczykowi – odznakę –  Zasłużony dla PTL.

Bardzo miłym i budującym akcentem były słowa uznania dla naszej pracy i życzenia realizacji planów dalszej poprawy opieki nad chorymi dziećmi od naszych Znakomitych Gości, którzy przyjęli zaproszenie i zaszczycili nas swoją obecnością.