Przygotowanie do badania kolonoskopii

 

Skonsultować z lekarzem kierującym:

-odstawienie preparatów żelaza na 7 dni przed badaniem

-zamianę leków rozrzedzających krew (Warfin, Acenocumarol, Xarelto, Pradaxa,  Sintrom, Syncumar) na heparynę drobnocząsteczkową

-leki antyagregacyjne (Acard, Polocard, Eliquis, Ticlid) przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza kierującego.

Lekarz dający skierowanie na badanie przepisze  specjalny lek przeczyszczający CitaFleet, który należy stosować w zaleconych dawkach.

 5 dni przed badaniem

Odstawić potrawy ciężkostrawne (kapusta, grzyby, kukurydza), smażone, produkty pełnoziarniste, oraz te które zawierają ziarno, otręby pszenne, musli, mak.

Wyeliminować również owoce i warzywa zawierające pestki (kiwi, truskawka, winogrono, pomidor, ogórek). Nie jeść buraków ćwikłowych .

3 dni przed badaniem

Dieta lekkostrawna-dania gotowane, pozbawione błonnika.

2 dni przed badaniem

Dieta płynna: miksowane zupy, kisiel jogurt, soki.

Dzień przed badaniem

Rano można wypić wodę mineralną.

O godzinie 11 saszetkę CitraFleet rozpuścić w 150 ml wody do uzyskania jednolitego roztworu, a następnie wypić powoli po łyku. Po skończeniu picia przygotowanego roztworu  z preparatem przeczyszczającym należy odczekać 30 minut, aby preparat prawidłowo zadziałał. Po odczekaniu zalecanego czasu należy wypić od 1,5-2 litrów płynów klarownych (herbata, woda mineralna, napoje izotoniczne, elektrolity). Pić małymi porcjami od 0,5 do 1 szklanki płynu co jakiś czas.

O godzinie  17 wypić drugą dawkę CitraFleet i zastosować postępowanie nawadniania jak po pierwszej dawce CitraFleet. Łączna dawka płynów do wypicia w ciągu dnia wynosi ok. 4 litry.

W dzień badania

Proszę przyjąć leki stosowane na stałe i popić niewielka ilością wody.

Zabrać ze sobą aktualne wyniki badań, jeśli takie są.

 

Przygotowanie do badania gastroskopii

Dzień przed badaniem należy zjeść lekkostrawną kolacje.

W dzień badania przychodzimy na czczo, czyli nic nie jeść, nie pić i nie zażywać żadnych leków.

W przypadku choroby cukrzycowej, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu uzgodnienia przyjęcia leków (insulina, tabletki).

Pacjenci przyjmujący leki rozrzedzające krew powinni odstawić je na kilka dni po konsultacji z lekarzem, bądź przejść na heparynę drobnocząsteczkową.

W przypadku wykonania testu urazowego ( test HP), należy odstawić inhibitory pompy protonowej lub H2 blokery na 2 tygodnie ( oprócz pacjentów z przełykiem Barretta lub czynną chorobą wrzodową).

 

Przygotowanie do badania rektoskopii

Dzień przed badaniem na obiad sama zupa, a potem tylko pić.

Około godz.16 aplikujemy 2 czopki doodbytniczo ( Bisacodyl) jeden po drugim, od razu będzie uczucie parcia, jednakże trzeba wytrzymać z nimi około 10-15 minut, można dłużej.

W zależności ile poszło stolca za pierwszym razem.

Około godz 20 aplikujemy następne 1 lub 2 czopki.

W dzień badania należy przyjąć leki, popijając niewielką ilością wody.

W przypadku luźnych stolców, można zaaplikować Enemę doodbytniczo rano w dzień badania, w celu oczyszczenia kiszki stolcowej.

 

Telefon kontaktowy:  14 64 43 264