W dniu 6 sierpnia 2019 roku gościliśmy Panią wiceminister zdrowia Józefę Szczurek – Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, która osobiście wręczyła puchar za zajecie 1. miejsca w Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym, które odbyły się 19 czerwca 2019 roku w Tarnowie, składając serdeczne gratulacje i życząc samych sukcesów zarówno w pracy jak i w życiu osobistym. Pani wiceminister wyraziła swoje uznanie, zdając sobie sprawę jaki ogrom pracy spoczywa na ratownikach, że znaleźli chęci do wielogodzinnych przygotowań do zawodów kosztem wolnego czasu. Podziękowania i gratulacje dla ratowników złożyli również Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk oraz Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej Łukasz Węgrzyn.
Pani wiceminister zdrowia miała okazję zobaczyć zmiany jakie zaszły w szpitalu po ostatnio przeprowadzonych inwestycjach zarówno jeśli chodzi o modernizację kotłowni jak i remoncie oddziałów szpitalnych.
Drużyna dąbrowskiego pogotowia w składzie Piotr Zabiegała – kierownik drużyny, Katarzyna Kózka, Damian Węgiel była jedną z 20 zespołów, które zjechały do Tarnowa na Regionalne Małopolskie Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym, odbywające się pod patronatem Tarnowskiego Pogotowia Ratunkowego. Drużyna z zawodów przyjechała z pucharem za zajecie 1. miejsca, z 10 punktami przewagi nad drugim zespołem. Trenerem dąbrowskiej ekipy jest pasjonat ratownictwa medycznego – Robert Żurawski, który całym sercem, z oddaniem przygotowywał ją do zawodów, wspierał nie tylko merytorycznie, ale również mentalnie. W tym miejscu należą się dla niego ogromne podziękowania i wyrazy wdzięczności za ogrom pracy jaką włożył w przygotowanie ratowników do osiągnięcia tak dobrych wyników. Podziękowania należą się również Dyrekcji szpitala za to, że zawsze chętnie i z pełnym zaangażowaniem wspiera ratowników zarówno w przygotowaniach, jak i podczas samych zawodów, Pani Pielęgniarce Koordynującej Beacie Parce oraz wszystkim koleżankom i kolegom ratowników, którzy swoją postawą mocno wspierali i dopingowali zwycięska drużynę.
„Bez ratowników medycznych, pielęgniarek systemu żadne zawody by się nie odbyły w tym miejscu. Chcemy podziękować też wszystkim tym osobom, które te zwody przygotowują. Szczególnie urzekły nas zawody w Tarnowie, spotkaliśmy się tam z ogromną sympatią pracowników pogotowia do wszystkich załóg, wiedzą merytoryczną, profesjonalizmem, doskonałą logistyką. Wśród kuluarów można było spotkać się z opiniami, że od Tarnowa można się uczyć jak się robi mistrzostwa. Do wykonania było 7 zadań miedzy innymi bliźniaczy poród, poród uliczny, resuscytacja pacjenta z pompą wspomagającą prace lewej komory, ściganie się gokartami, test wiedzy ogólnej, wybuch w zakładach mechanicznych, gdzie było 5 osób poszkodowanych, zadanie w amfiteatrze, gdzie pomocy oczekiwał pacjent po przylocie z zagranicy, a także pomoc dla dziecka znajdującego się na Górze Marcina, którego użądlił owad. Na każde zadanie zespoły miały 10 minut, oceniało nas kliku sędziów jednocześnie. Jako zespół doskonale się uzupełniamy . Każdy z nas posiada inne cechy charakteru. Ja jestem siłą motywującą, kupuję książki, kseruję, rozdaję, zachęcam do nauki, naciskam na częste treningi, co jest trudne, bo poza pracą każdy z nas ma swoje życie osobiste, czasem przytulam, czasem krzyczę, złoszczę się. Damian to oaza spokoju, wycisza, uspokaja kiedy wchodzimy na zbyt wysokie obroty. Natomiast Kasia jest naszym łącznikiem, potrafi się między nami doskonale odnaleźć, często odnajduje klucz zadania. Jak widać po prostu doskonale się nam razem współpracuje. Nazwanie nas mistrzami wynika z formy jaką są zawody, tak naprawdę nie czujemy się mistrzami, zdajemy sobie sprawę, że w walce o życie nie liczą się tytuły, tylko to co wyniesiemy z zawodów, mistrzostwa to miły dodatek. Zadania, które tam wykonujemy są z życia wzięte i często spotykamy się z podobnymi przypadkami podczas pracy a zawody, a nawet same przygotowania do nich pozwalają nam umiejętnie udzielić jak najlepszej pomocy ludziom jej oczekującym” – mówi Piotr Zabiegała.
Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym są doskonałą okazją do podnoszenia umiejętności i poszerzania wiedzy w trudnej dziedzinie medycyny jaką jest ratownictwo medyczne. Ponadto są okazją do treningu umiejętności miękkich takich jak komunikacja w zespole, szybkość analizowania objawów wraz z okolicznościami nagłego stanu chorego w końcu postawienia roboczej diagnozy i najważniejsze, podjęcia agresywnego leczenia wobec pacjenta w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Co roku drużyny z całej Polski biorą udział najpierw w eliminacjach regionalnych następnie po zakwalifikowaniu się – w eliminacjach na szczeblu ogólnopolskim. Zawody pozwalają wyłonić Mistrza Regionu oraz Mistrza Polski. Start w mistrzostwach poprzedzają udziały w specjalistycznych kursach, szkoleniach, konferencjach naukowych, a także wielogodzinne przygotowania, ćwiczenia, treningi. Ratownicy medyczny stale poszerzają swoja wiedzę na temat standardów postępowania z pacjentem w ciężkim stanie gdyż wraz z rozwojem medycyny ulegają modyfikacjom. Istotą zawodów są przygotowania do nich czyli rzetelne studiowanie ratownictwa dla jak najlepszego efektu pracy z pacjentem.
Pierwszy start w Ogólnopolskich Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego odbył się w Krakowie w 2017 roku, gdzie Robert Żurawski – kierownik drużyny Katarzyna Kózka, Piotr Zabiegała zajęli 11 miejsce. Następne zawody – Regionalne Eliminacje woj. Podkarpackiego do Mistrzostw Polski odbyły się w Rzeszowie 2018 roku, tam też udział brała załoga w tym samych składzie jak w Krakowie, zajmując 2. miejsce . Kolejne zawody w Olsztynie 2018 roku to Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym. W załodze nastąpiła zmiana, miejsce Katarzyny Kózki, która niestety z przyczyn osobistych nie mogła brać w nich udziału zajął Damian Węgiel. Na 50 załóg biorących udział w tych mistrzostwach ekipa z dąbrowskiego szpitala zajęła 25. lokatę.